bananas-1119790_960_720

8 vecí, ktoré si o banáne určite nevedel

Keďže BananaGifts.sk nie je obyčajný darčekový obchod, z času na čas sa snažíme rozširovať svoje aj tvoje obzory. Napríklad rôznymi zaujímavými faktami o milovaných banánoch.

bananas-1119790_960_720

1. Rádioaktvita

Banány obsahujú veľa draslíka, čo nie je novinka. Obsahujú ho ale vo forme rádioaktívneho izotopu takže… áno banány sú rádioaktívne.

2. Američanmi milované

Priemerný američan dokáže za rok zjesť niečo cez 12 kíl banánov. V Amerike sú banány top ovocie a zje sa ich tam viac ako jabĺk, pomarančov alebo hociktorého iného ovocia ktoré ti napadne.

3.Veselé banány

Na depky a zlú náladu je najlepší banán. Prečo? Pretože obsahuje aminokyselinu tryptofán a vitamín B6, pričom banán je jediné ovocie ktoré túto kombináciu obsahuje. Pomáha tak s produkciou serotonínu – hormónu šťastia.

bananas-652497_960_720

4. 100 druhov

Ver alebo nie, na svete exituje asi 100 druhov banánov, ale jediná konzumovateľná pre človeka je odroda Cavendish. Zatiaľ nie je vo výhľade žiadna iná odroda, ktorú by sme mohli ochutnať.

5. Banánová republika

Určite si už tento výraz počul, ale vieš aj odkiaľ pochádza a ako vznikol? Používal sa pre krajiny, ktorých drvivá väčšina HDP pochádzala z fabrík kde spracovávali banány. Takéto spoločnosti často podporili štátneho diktátora a odmenou im bola ochrana a nízke ceny banánov v krajine.

6. Veď cestou dozrejú

Ok, toto si možno vedel. Banány, ktorý si kupujeme v zelovoci alebo super a hypermarketoch sa trhajú totálne zelené a tvrdé ako skala. Dozrievajú až nikde na ceste loďou alebo v kamióne.

shrub-1185664_960_720

7. Máš absťák?

Snažíš sa prestať fajčiť ale nejako ťa stále trasie a máš chuť si zapáliť? Daj si radšej banán, ktorý dokáže potlačiť abstinenčné príznaky z deficitu nikotínu.

8. Pre športovcov

Banán je skvelý ako raňajky pre športovcov, pretože je zdrojom obrovskej energie. Ak sa teda potrebuješ nakopnúť banán je výbornou voľbou.

Ktorý bod ťa najviac zaujal? Máš ešte nejaké zaujímavosti o banánoch s ktorými by si sa chcel podeliť?

zdroj obrázkov: pixabay.com

Comments