vino

Ako vybrať vhodný alkoholový darček?

Žiadna párty sa bez dobrého alkoholu nezaobíde, hlavne nie na Slovensku. Ak nevieš, čo podarovať manželovi, šéfovi alebo otcovi, fľaša kvalitného alkoholu je určite ten správny darček. Ako však vybrať kvalitné víno?

Biele vína majú predovšetkým jemnejšiu a lahodnejšiu chuť, zvyknú sa taktiež konzumovať so syrom s bielou plesňou, rybám alebo kuraciemu mäsu. Červené víno má naopak výraznejšiu a silnejšiu chuť, čiže sa hodí ku červenému mäsu a zverine.  Ružové vína sú výborné spolu so šalátmi, pretože majú jemnú, lahodnú a často ovocnú chuť.

vino

 

Každá z odrôd vína má svoju špecifickú chuť. Veľa záleží od podnebia, pôdy a celkových podmienok v akých je hrozno pestované. Na Slovensku sú známe najmä Aurelius, Devín, IrsaiOlivier, Muškát Moravský, Muškát Ottonel, Rulandské biele, Sauvignon, Silvánske zelené, Veltínske zelené, Veltínske červené skoré či Tramín červený.

Ak chcete vybrať alkohol iný ako víno, určite vyhľadávajte nápoje s príponou –ica (hruškovica, slivovica), ktorá vám poväčšine zaručí, že pálenka je vyrobená z čistého ovocia a neobsahuje lieh, cukor a iné prídavky. Ak si kúpite alkohol bez prípony –ica, je to pravý opak. Obsahuje totižto lieh z repnej melasy, kukurice alebo obilia, do ktorého sú pridané rôzne arómy, farbivá, cukry a sacharidy. Tieto „napodobeniny“ pálenky sú síce lacnejší variant, no ak chceme darovať fakt kvalitný alkohol, odporúčame kúpiť tie s príponou –ica.

pohare na whiskey

Ak chcete staviť na vodku, mali by ste vedieť, že pri vodkách je hlavná kvalita. Známe sú ruské vodky, no do tých najobľúbenejších patria aj niekoľkonásobne destilované vodky z Fínska.

A ak by ste sa náhodou začali nudiť vytiahnite niektorú z alkoholickýc hier. Tieto praktické vecičky sú vhodné aj ako originálny darček.

alkoholova ruleta

Comments