bed-1853907_960_720

Cesta do sveta zázrakov

Knihy – obklopujú nás z každej strany, sú bežnou súčasťou našich všedných dní a predsa im nevenujeme dostatočnú pozornosť. V dnešnej dobe narozdiel od minulosti, môžeme nájsť knižnice, kníhkupectvá či antikvariáty skoro na každom rohu. Knihy sú pre nás ľahko dostupné a to aj pokiaľ ide o cenu. Mnoho ľudí však tvrdí, že ich čítanie nebaví. Problém však nie je v tom, že nemajú radi knihy, ale že ešte nenašli tú správnu knihu a cestu k čítaniu.

bed-1853907_960_720

Kniha ako darček

Ak sa ti kniha ako darček zdá byť klišé ver, že záleží na tom, akú si vyberieš. To, čo poteší jedného človeka, nemusí potešiť aj toho druhého. Preto je dôležité, aby si s obdarovanou osobou mal blízky vzťah a poznali jej záľuby. Človek nemusí byť knihomoľ, aby sa potešil knižke, nemusí sa vyznať v žánroch, poznať autorov. Tak podľa čoho teda vybrať knihu ako darček ?

Hovorí sa, že obal predáva. Je to pravda z toho hľadiska, že pekná a vkusná obálka dokáže prilákať pohľad kupujúceho. Takže človek si z hromady kníh vyberie tú, ktorá ho zaujme už na prvý pohľad. Keď ho zaujme aj obsah či príbeh knihy, tak už putuje do nákupného košíka. Takto si pre seba vyberá knihy množstvo ľudí. Ale keď ju máš niekomu darovať, tvoj záujem o danú knižku nestačí – tá by mala byť hlavne zaujímavá pre obdarovanú osobu.

book-1760998_960_720

Poznáš vkus obdarovaného?

Pri výbere knižky je dôležité si spomenúť na to, či má tvojo priateľ radšej príbehy alebo fakty. Samotná záľuba nestačí k správnemu rozhodnutiu. Napríklad človek, ktorý sa zaujíma o zvieratá, možno nerád číta príbehy so zvieratkami, ktoré rozprávajú alebo zažívajú dobrodružstvá, možno má radšej knihy s faktami, s nemennými informáciami. Väčšina bežných čitateľov však túži po príbehoch, ktoré ich zavedú do zvláštneho svojského sveta, a oni si pri čítaní týchto knižiek vedia zrelaxovať od problémov bežných dní.

Z tohto hľadiska sa dá povedať, že knižka nie je len predmet, ktorý po prečítaní zostane na poličke pod vrstvou prachu. Správnym výberom knihy pre určenú osobu jej daruješ aj kúsok oddychu od reálneho sveta a kúsok cesty do sveta zázrakov a fantázie. A navyše, urobíš niečo aj pre jej zdravie, keďže čítanie nie je len pasívne, ale pri tejto činnosti sa stimuluje mozog.

stack-of-books-1001655_960_720

Dostať knižku od niekoho je krásny pocit. Keď sa nad tým zamyslíš, je to ako keby ti niekto doprial aj kúsok múdrosti navyše. Ak sme ťa týmto spôsobom ešte stále nepresvedčili o kúpe knižky, alebo sa žiaľ nevieš rozhodnúť  je tu ešte jedna možnosť. Skoro v každom kníhkupectve sa dajú zohnať darčekové poukážky. Znie to síce ako posledná možnosť, ale je to veľmi praktický darček.

foto: pixabay.com

Comments