cigary2

Cigary – darček pre gentlemanov

Tie krásne večery keď si sedíme po dobrom jedle na terase, popíjame kvalitný alkohol a užívame si život. Jedine čo sa nám chýba k dokonalému šťastiu je vytiahnuť kvalitný tabak a vychutnať si cigaru. Cigary sú ideálny darček pre muža, ktorý sa hodí na každú výnimočnú príležitosť. Cigary si ale môžeš vychutnávať v bežný deň, len tak pre radosť.

Pôvodní obyvatelia Kuby, indiáni kmeňa Taino, fajčili vlastne iba zmotané tabakové listy. Ťažko ich považovať za cigary, ale rozhodne sa jednalo o ich predchodcov. V súčasnosti je ostrov v Karibiku považovaný za pestovateľov najlepších tabakov a za výrobcov najlepších cigár na svete. V polovici 19. storočia sa na Kube nachádzalo tisíce tabakových plantáží a v Havane i ďalších veľkých mestách vyrábalo cigary stovky tovární. Fajčenie cigár sa skoro rozšírilo natoľko, že sa v hoteloch a pánskych kluboch začali zriaďovať špeciálne fajčiarne.

cigary

V nasledujúcich desaťročiach sa potom do veľa európskych luxusných vlakov zaraďovali i fajčiarske vagóny. Tradíciou vyšších vrstiev sa tiež stalo vyfajčiť si cigaru po večeri spolu s pohárom brandy alebo portského. Zmienený rituál zdomácnel i v najvyšších kruhoch európskej spoločnosti, čomu napomohlo, že princ waleský, neskorší kráľ Eduard VII., bol vášnivým fajčiarom cigár. Koncom 19. storočia sa Británia stala najväčším odbytiskom kubánskych cigár. Tento trend ešte umocnilo zavedenie strojovo vyrábaných cigár v 20. storočí, dostupnejších pre ostatných spotrebiteľov.

V súčasnosti existuje veľa značiek a firiem, ktoré produkujú cigary s najrozličnejšími chuťami a vôňami. Dajú sa zakúpiť od jedného kusu až po celé balenia po 20 cigár. Medzi tie najznámejšie patria Davidoff, Cuesta-Rey alebo Casa Blanca. Tieto firmy spolu s ďalšími ponúkajú široký sortiment cigár z ktorých si môžete vybrať ochutené, s rôznymi vôňami od vanilkových až po ovocné alebo cigary s tuhším tabakom, určeným pre skúsených fajčiarov.

cigary1

Taktiež sa dajú na trhu zakúpiť darčekový balenia v krásnej truhličke či už s venovaním alebo inými nápismi. Je dôležité si uvedomiť, že cigarový tabak je podstatne silnejší preto treba zvážiť či je takýto darček vhodný pre príležitostného fajčiara. Cena cigár sa môže vyšplhať od desiatok až po stovky eur. Avšak nič nepokazíte ak kúpite len pár cigár, ktoré určite zdvihnú náladu každému fajčiarovi.

Každý vie, že cigara nie je cigareta, a že poriadne kvalitný kúsok cigary vyvoláva kúsok elegancie pri jej zapaľovaní a fajčení. Fajčenie cigary je sviatok, ktorý si ako iné tradície vyžaduje vykonanie istých rituálov, avšak kúpu takéhoto darček, pri ktorom sa dotyčný môže zahrať nachvíľu na Jamesa Bonda, ocení každý fajčiar kvalitného tabaku.

zdroj obrázkov: pixabay.com

Comments