filmove darceky

Darčeky pre milovníkov filmov

Každý správny filmový fanúšik chodí do kina aspoň raz za mesiac a pozná všetky posledné novinky. Je však dôležité mať zažité aj filmové klasiky. Snímky, na ktoré treba pozerať inými očami. Také, na ktoré treba špeciálnu atmosféru a tú správnu spoločnosť. Ponúkame prehľad niekoľkých klasických diel svetovej kinematografie, ktoré by aspoň raz za život mal vidieť každý nadšenec tohto umenia a zároveň sú skvelým námetom na originálny darček.

NOSFERATU, EINE SYMPHONIE DES GRAUENS (1922)

Asi žiaden príbeh nie je tak známy a toľkokrát reprodukovaný ako príbeh o grófovi Draculovi. V tomto, dnes už klasickom, filme z počiatku dvadsiatych rokov ide síce o grófa Orloka, ale podoba s románom Brama Stokera je viac než zrejmá (i keď oficiálnou predlohou filmu jeho kniha nebola). Názov a rok 1922 napovedá, že ide o čierno-biely nemý film nemeckej produkcie. Hlavnú úlohu strašidelného grófa získal uznávaný nemecký divadelný herec Max Schreck a keďže ide o dielo z obdobia keď svetu vládol expresionizmus maskéri ho zmenili na nepoznanie. Ak daruješ kópiu milovníkovi hororov určite nešliapneš vedľa. Čerešničkou na torte budú zábery Oravského hradu, ktoré tvorili exteriéry pri natáčaní záberov odohrávajúcich sa v Transylvánii.

nosferatu_4

GONE WITH THE WIND (1939)

Pre niekoho nekonečne dlhý (plná verzia 3 hodiny, 44 minút), pre niekoho najlepší film všetkých čias. Podľa románu Margaret Mitchellovej v hlavných úlohách hviezdny Clark Gable a krásna Vivien Leigh prežívajúci milostný príbeh Rhetta Butlera a Scarlett O’Hara na pozadí krutého obdobia americkej občianskej vojny severu proti juhu. Odviate vetrom patrí medzi prvé farebne natočené filmy vôbec a bol najlepšie zarábajúcim filmom až do roku 1966. Desať Cien Akadémie, ktoré dostal sa postarali o rekord na najbližších dvadsať rokov.

CASABLANCA (1942)

Nebol by to kompletný zoznam klasických filmov keby sme nespomenuli Humphreyho Bogarta. V romantickej čiernobielej Casablance mu sekunduje krásna Ingrid Bergman. Dej sa odohráva za druhej svetovej vojny v marockej Casablance, ktorá je pre utekajúcich Európanov prechodnou stanicou na ceste do Ameriky. Rozpráva príbeh Američana Ricka, jeho bývalej lásky Ilsy a jej manželovi pôvodom z Československa, Viktorovi. Z ôsmych nominácií na Oscara film získal tri a zapísal sa medzi cenné diela, ktoré si radi pozrieme aj dnes. Bez problémov sa dá zohnať na DVD. Odporučame vychutnať si v pôvodnom znení.

Image: FILE PHOTO: 70 Years Since The Casablanca World Premiere Casablanca

ROMAN HOLIDAY (1953)

Pre vyznávačov úsmevného žánru a cenami ovenčených filmov nie je lepšia voľba ako siahnuť po roztomilej komédii v hlavnej úlohe so šarmantnou Audrey Hepburn. Bol to jej prvý hollywoodsky počin a takmer cez noc sa vďaka nemu stala najznámejšou mladou herečkou. Za svoj debut získala jedného z troch Oscarov, ktoré film dostal. Príbeh rebelskej princeznej túžiacej po dobrodružstve očaril celý svet a dodnes patrí k najobľúbenejším dielam svetovej kinematografie. Našťastie, dnes ho možeš zakúpiť na DVD a niekomu darovať.

SOME LIKE IT HOT (1959)

Kto by zabudol na nesmrteľnú ikonu Marilyn Monroe ako spieva „I Wanna Be Loved by You…“ a rovnako skvelých komediantov Tonyho Curtisa a Jacka Lemona prezlečených za ženy utekajúcich pred zlými chlapcami. Je to jeden z filmov, ktoré občas vysielajú aj naše televízie. Len ten dabing keby si odpustili. Ideálny darček, ak chceš darovať relax v podobe nestarnúcej bláznivej komédie spojenej s muzikálom.

Kolekcia BONDOVIEK (1962 – 2015)

Každý z nás niekedy videl aspoň jednu bondovku. Krásne ženy, vzrušujúca zápletka a ten sympaťák s povolením zabíjať (a mnohými inými). Či už máš slabosť na Seana Conneryho, Piercea Brosnana alebo najnovšieho agenta s označením 007, Daniela Craiga. Celkovo za neuveriteľných viac ako 50 rokov stvárnilo Jamesa Bonda šesť hercov. Už si len vybrať ako darčekovú sadu nakombinovať. Môžeš si to zjednodušiť kritériom bondgirl, úlohu ktorej vždy dostali len tie najvychytenejšie herečky.

bond

GOTFATHER (1972-1990)

Najlepšie filmy sú tie podľa literárnych diel a keď na tvorení scenára spolupracuje sám autor knižnej predlohy. Tak to bolo aj pri natáčaní známeho Krstného otca a jeho dvoch pokračovaniach. Dvojica Mario Puzo a Francis Ford Coppola spolu vytvorili fantastickú filmovú gangsterskú trilógiu. Napriek problémom, ktoré tvorcom spôsobovalo samotné filmové štúdio Paramount, dnes už si nevieme v úlohe Vita Corleone predstaviť nikoho iného ako Marona Branda a Al Pacina ako jeho syna Michaela. Vo svojej dobe kontroverzný nápad preniesť na premietacie plátno príbeh mafiánskej rodiny sa nakoniec stretol s neuveriteľným úspechom u divákov po celom svete a tvorcom priniesol nemalé zisky a najcennejšie zadosťučinenie – celkovo deväť sošiek Oscara. Kompletná kolekcia je dostupná na DVD aj s množstvom bonusového materálu.

zdroj obrázkov: filmslikedreams.wordpress.com, filmmakeriq.com, deadliestfiction.wikia.com, staticmass.net

Comments