coffee-beans-691761_960_720

Káva ako darček

Chceš vybrať vhodnú kávu a obdarovať ňou niekoho blízkeho, no nie si si istý, či je to „tá pravá“? Prečítaj si niekoľko tipov a trikov o tom, ako vybrať kávu, ktorá je najobľúbenejšia, najpredávanejšia a najchutnejšia.

Káva je nápoj pripravený z rozomletých pražených semien kávovníka. Ako aj pri čaji, pri káve taktiež rozoznávame niekoľko druhov. Arabica z kávovníka arabského je z jeden najznámejších a najpoužívanejších druhov kávy. Táto rastlina obvykle dorastá do výšky okolo 7 metrov. Robusta (kávovník robusta) má narozdiel od Arabici výraznejšiu, silnejšiu a horkejšiu chuť. Obsahuje totižto až dvakrát viac kofeínu. Rastlina Robusta dorastá do výšky 8 – 11 metrov.

coffee-beans-691761_960_720

Zrnková káva je najčastejšie používaným druhom káv na prípravu príjemného a lahodného nápoja hlavne v kaviarňach. Zrnková káva sa vyrába tak, že v prvom rade sa ručne pozbierajú dozreté bobule – lepšie povedané zrná kávy. Neskôr sa triedia a odstránia sa tie, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené. Bobule sa potom sušia a pražia veľmi zložitým procesom. Tento proces ďalej zaručí, že káva si uchová svoju chuť a vôňu vnútri zrna. Táto káva sa potom ďalej balí a posiela do krajín. Kávu si väčšinou kupujeme ako mletú, no niekto si ju radšej pomelie doma.

coffee-206142_960_720

Instantná káva sa veľmi často pripravuje doma či v práci, keď nemáme čas si vychutnať tú klasickú. Instantná káva bola vynájdená dá sa povedať, že celkom náhodne, keď si jeden vynálezca Georg Washington všimol, že sa mu vytvárajú kávové usadeniny na kanvici.

Káva má svoje výhody ale aj nevýhody. Obsahuje totižto sacharidy, bielkoviny, sodík, fluór, draslík, fosfor, vápnik, horčík, kofeín, cholín, omega 6 mastné kyseliny a veľa ďalších. Taktiež detoxikuje organizmus, je to prevencia proti vzniku rakoviny, podporuje činnosť mozgu (dočasne), zlepšuje pozornosť a pamäť (dočasne), upokojuje nervový systém a môže byť aj prírodným antidepresívom.

Ak teda zháňaš darček pre závisláka na kofeíne pridaj k baleniu kvalitnej kávy aj mega hrnček na kávu, ktorý zaručene pobaví každého.

mega-salka

zdroj obrázkov: pixabay.com

Comments