ski-1228652_960_720

Lyžovačka – to pravé na zimu

Lyžovačka je neoddeliteľnou súčasťou každej zimy a teda veľmi často sa ako darček kupujú lyže. Čo však s tým, keď nevieš ako ich vybrať svojej partnerke?  Na trhu sa ponúka veľké množstvo rôznych druhov lyží a vybrať tie správne býva niekedy ťažké. Poďme si spolu pozrieť, ako vybrať správne zjazdové lyže.

sun-953466_960_720

Skúsenosti a štýl jazdy

Pri výbere darčeka tohto kalibru je dôležité si uvedomiť skúsenosti a štýl jazdy dotyčnej osoby. Mal by si poznať základné parametre lyží ako sú dĺžka, šírka alebo obvod. Určite nechceš, aby sa obdarovaný cítil nekomfortne a skončil s lyžovaním po pár pokusoch. Pre začiatočníkov sa hodia rekreačné modely lyží, skúsení lyžiari môžu vyberať zo športových typov.Kratšie lyže sú pomalšie, pohodovejšie a lepšie sa ovládajú. Sú skvelé hlavne pre začiatočníkov. Dlhšie lyže sú určené pre rýchle jazdy a teda aj pre pokročilých lyžiarov. Je na vás posúdiť, aké sú schopnosti dotyčnej osoby. Pre rekreačné lyžovanie na upravených zjazdovkách sú určené širšie lyže a naopak, pre rýchlu športovú jazdu by mali byť lyže podstatne užšie.

skis-1785285_960_720

Dôležité parametre

Hmotnosť a výška sú dôležité predovšetkým pre správne nastavenie viazania. Možno ale povedať, že ľahší lyžiar by mal mať lyže kratšie a mäkšie. Nikdy nekupuj ťažké lyže pre osobu útlejšej postavy! Tvoj darček by sa mohol zmeniť na nočnú moru v podobe zlomenej nohy! Preto dbaj na to, aby si vybral lyže s nižšou hmotnosťou pre človeka s menšou postavou. Čo sa týka značiek,  medzi najkvalitnejšie patria Atomic, Salomon, alebo Fischer. Lyže týchto značiek bývajú ďalej označené ako Allround, Allmountain alebo Crosscarver, podľa toho pre aký štýl lyžovania sú určené.

Výber lyží je veľký, preto si naozaj daj záležať pri ich výbere. Je to investícia na niekoľko rokov a ako darček by si nemal zanedbať pri výbere ich kvalitu.

 foto: pixabay.com

Comments