ted-medved

Macík Teddy

Keď sa povie „hračka“, ktorý predmet sa ti vybaví ako prvý? Ktoré plyšové zvieratko je najpopulárnejším darčekom? Pre nás určite usmievavý sediaci medvedík. Ale nebolo to vždy tak. Málokto vie, že súčasťou detstva mnohých detí je len približne posledných sto rokov. Všetci máme nejakého doma, ale koľkí z nás vedia odkiaľ k nám vlastne náš najmilší kamarát prišiel? Poďte s nami na malý výlet do minulosti.

Písal sa rok 1902 a v Amerike bol prezidentom Theodor Roosvelt. Možno sa pýtaš čo to má spoločné s našim plyšovým známym. Prostú vec – rovnaké meno. Teddy´s Bear, ako ho vynálezcovia – manželia Michtomovci pomenovali, dostal svoje meno práve po tomto 26. prezidentovi USA. Legenda hovorí, že na počesť jedného živého medveďa hnedého, ktorého odmietol zastreliť na jednej poľovačke. Je to však len príbeh, ktorý sa traduje. Môžeme i nemusíme mu veriť. V každom prípade to rodine z Brooklynu zabezpečilo slušné živobytie keď ho začali vyrábať a predávať vo veľkom.

Teddy_bear

V Európe sa za objaviteľov hračky – medvedíka považujú Nemci. Presnejšie pani Margarete Steiffová, ktorá v rovnakom čase pracovala v rodinnej krajčírskej firme a na popud synovca vytvorila prvého vypchaného medveďa. Tu prišiel aj nápad ušiť prvého macka s pohyblivými končatinami. O rok neskôr (1903) sa už vyrábali v tisícových nákladoch a firma, ktorú Steiffovci založili sa stala známym producentom hračiek pre celý svet. Dnes sa s ich výtvormi hrajú milióny detí a nájdeme ich v rôznych farbách, tvaroch, veľkostiach a šijú sa z rozmanitých materiálov. Niektoré sú dokonca veľmi cenné. Najmä tie z rokov pred druhou svetovou vojnou. Mnoho ľudí vďaka nim prepadlo zberateľskej vášni a neváhajú v aukciách investovať tisíce eur či dolárov.

Príbeh vzniku Teddy´s Bear v Amerike a v Európe sa prakticky prekrýva. Nedá sa teda s presnosťou povedať kto prišiel s nápadom vytvoriť medvedíka ako prvý. Rôzne zdroje ponúkajú rôzne informácie. Vieme však, že firma Steiff je úspešná dodnes a že už 113 rokov vyrába ručnou manufaktúrou kvalitné hračky pre deti.

S rozvojom filmu a televízie sa Teddy začal rýchlo objavovať v rozprávkach a kreslených filmoch. Za všetky spomenieme tvorbu Walta Disneyho a jeho bohatú produkciu (napríklad seriál o Mackovi Pooh). Nezabudnuteľný je určite medvedík Mr. Beana alebo hovoriaci medveď Ted s filmu Macík.

mr.bean

Zdroj obrázkov: pinterest.com, wikipedia.org

Comments