Precestuj svet a neskrachuj

Precestuj svet a neskrachuj!

Chceš precestovať svet alebo navštíviť svoju vysnívanú krajinu? Je to možno jednoduchšie a lacnejšie ako si myslíš! Jediné čo potrebuješ je odhodlanie, kvalitný batoh a niekoľko užitočných rád. Tak neváhaj a odhaľ tajomstvá cestovania!

Peniaze nemusia byť problém

Predtým, ako sa začneš vyhovárať, že na cestovanie nemáš dosť peňazí zamysli sa, či zbytočne neutrácaš. Naozaj musíš chodiť na párty každý piatok a sobotu? Naozaj musíš mať každý deň karamelové latte z obľúbenej kaviarne? Alebo nové tričko, ktoré vyzerá rovnako, ako tie čo už máš doma?Ak prehodnotíš svoje výdavky, určite sa ti podarí každý deň ušetriť pár euro. O 3-4 mesiace to môže byť suma, ktorá pohodlne pokryje tvoje cestovateľské potreby.

Letenka ťa tiež nemusí finančne zruinovať. Stačí sledovať stránky leteckých spoločností a objednať si ju v dostatočnom predstihu. Aby si získal predstavu, koľko ťa pobyt vo vysnívanej krajine bude stáť navštív napríklad http://www.budgetyourtrip.com/.

Zabudni na luxusný hotel a lodný kufor

Pamätaj na to, že ideš spoznávať svet a nie hotelové izby s mini barom. Ak si chceš vo svojej destinácií užiť, väčšinu času budeš tráviť v teréne. Pár hodín spánku prežiješ aj v lacnom hostely a navyše máš možnosť spoznať kopu nových ľudí – cestovateľov.

Keďže ideš cestovať a presúvať sa budeš často a miestnou dopravou nevláč so sebou kufor! Stačí ti batoh. Najlepšie poloprázdny. Nebudeš mať čas ani energiu na líčenie, čítanie ani spoločenské hry. A pračky existujú aj na opačnom konci sveta, takže ti stačí oblečenie na pár dní aj keď budeš na cestách mesiac.

Sri Lanka

Plánuj a rezervuj

Naplánuj si trasu, prestupy a zarezervuj si letenky a bývanie ak sa dá. Ale v žiadnom prípade to nepreháňaj. Nemusíš mať zarezervovanú izbu na každú noc. Možno sa niekde zdržíš, lebo sa ti tam bude páčiť. Alebo proste prespíš pod holým nebom, lebo máš dušu dobrodruha.

Rovnaké to je aj s pamiatkami. Nemôžeš vidieť všetko. Rozhodni sa, ktoré pamiatky a atrakcie chceš určite navštíviť a na ostatné sa vykašli ak to nestihneš. Možno tam pôjdeš nabudúce.

Taj Mahal

Bezpečnosť nadovšetko

Ak sa chystáš na návštevu exotickej krajiny daj sa zaočkovať. Na stránke Ministerstva zahraničných vecí nájdeš povinné aj odporúčané očkovania pri návšteve jednotlivých krajín. Na škodu nebude ani vyplnenie formuláru. Keby niečo.

Rovnako sa oplatí aj poistenie. Cestovné poistenie nepredstavuje vysokú investíciu a pokiaľ by sa niečo skomplikovalo, budeš rád, že ho máš.

Do batoha si pribaľ lekárničku s dezinfekciou (teraz nemyslíme domácu pálenku), obväz, lieky proti horúčke, bolesti a repelent. A môžeš ísť.

Ochutnaj miestnu kuchyňu

Súčasťou kultúry danej krajiny je aj kuchyňa. Ak chceš ochutnať kvalitné jedlo nelez do hotelovej reštaurácie ani podnikov preplnených turistami.  Prejdi sa a objav reštauráciu (alebo stánok s jedlom), kde nájdeš miestnych. Tam určite ochutnáš lokálnu kuchyňu v slušnej kvalite. Inak by tam domáci nechodili. A určite nebude predražená, ako stravovacie zariadenia pre turistov.

Cestovanie nemusí byť drahé ani  nebezpečné, ak vieš, ako na to. Mnoho užitočných rád o pohodlnom, bezpečnom a lacnom cestovaní nájdeš v e-book Tajomstvá cestovania. Okrem toho už potrebuješ iba spoľahlivého partnera na cestovanie a denník, do ktorého si všetko zaznamenáš. Nech máš na staré kolená na čo spomínať.

A nezabudni na originálne darčeky pre tých, ktorý sa cesty nezúčastnili ale určite na teba mysleli!

Zdroj: www.malysvet.sk

Foto: Andrej Majláth

Comments